czwartek, 7 marca 2013


MAJU, JA
JAK KAŻDY TRUTEŃ
JESTEM SKAZANY NA SUKCES
ALE NIE WSZYSTKIM SIĘ TAK DOBRZE WIEDZIE




CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA SUKCES LUB NIEPOWODZENIE PRZEDSIĘBIORSTWA

Czynniki wpływające na przedsiębiorstwo:
         wewnętrzne;
Czynniki wewnętrzne są w pełni zależne od decyzji podejmowanych przez właścicieli firmy i wynikają z wewnętrznej struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa oraz od jego otoczenia bliższego.
1.                  Właściciel. Musi być przedsiębiorczy, kreatywny, pracowity. Musi umieć pracować z ludźmi, reprezentować firmę na zewnątrz i odpowiedzialnie podejmować ryzyko.
2.                  Pomysł. Powinien być oryginalny, innowacyjny, bezkonkurencyjny.
3.                  Biznesplan. Jego brak lub nierealność i nierzetelność jest pierwszym krokiem do niepowodzenia przedsięwzięcia.
4.                  Plan marketingowy. To podstawa działań podejmowanych przez firmę.
5.                  Klient. Zadowolony klient wraca po produkt i jest wierny firmie. Jest najlepszą reklamą przedsiębiorstwa.
6.                  Pracownicy. Wykwalifikowana i dobrze dobrana kadra pracownicza mająca zapewnione odpowiednie warunki pracy (socjale, wynagrodzenie) jest kołem napędowym firmy.
7.                  Majątek firmy. Racjonalne zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa warunkuje prawidłowy przebieg procesów gospodarczych:
8.                  Inwestycje. Pozwalają na rozwój firmy i wzrost wartości przedsiębiorstwa.
         zewnętrzne;
Na czynniki zewnętrzne dane przedsiębiorstwo nie ma wpływu lub jego wpływ jest nieznaczny. Wynikają one głównie z otoczenia dalszego firmy oraz zjawisk występujących w całej gospodarce.
1.                  Zmiany koniunktury. W gospodarce rynkowej są zjawiskiem cyklicznym.
2.                  Zasoby surowcowe. Są ograniczone.
3.                  Dochody ludności. Wpływają na „chęć” wydawania przez potencjalnych klientów pieniędzy.
4.                  Polityka państwa. Wysokość podatków i stóp procentowych.
5.                  Kursy walut. Przedsiębiorcy współpracujący z firmami z innych państw muszą uwzględnić ryzyko zmian kursów walut w swojej działalności. Ma to wpływ głównie na działalność związaną z eksportem i importem.
6.                  Należności. Odzyskanie należności od nieuczciwych kontrahentów lub firm mających problemy z płynnością finansową jest na tyle częstym problemem, że ma znaczący wpływ polską gospodarkę.
7.                  Globalizacja. Zjawisko globalizacji ma bardzo duży wpływ na działalność przedsiębiorstwa.

Informacja jest w cenie
W czasach współczesnych coraz większe znaczenie ma dostęp do informacji. Głównym jej źródłem jest Internet.

GOW tzn. „gospodarka oparta na wiedzy” (jej istotą jest generowanie pomysłów, których wdrożenie zwiększy zyski przedsiębiorstwa).

Sukces w znacznym stopniu zależy od dobrego pomysłu i szczęścia. Nie można jednak pominąć wielu ważnych czynników warunkujących sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i osiąganie zysków:
         umiejętności rozwiązywania problemów;
         zdolności oszacowania ryzyka;
         efektywnym wykorzystywaniu środków produkcji;
         innowacyjności;
         szybkości i elastyczności działania;
         umiejętności wykorzystywania szans rynkowych.

Niepowodzenie przedsiębiorstwa może wynikać z wielu przyczyn, tkwiących zarówno wewnątrz firmy, jak i wynikających z jej otoczenia. Najczęściej niepowodzenie to jest związane m.in. z:
         niewłaściwym zarządzaniem;
         złym doborem pracowników;
         niewystarczającym kapitałem obrotowym;
         kryzysem lub dekoniunkturą gospodarczą;
         zmiennością kurów walut;
         presją konkurencyjną ze strony innych przedsiębiorstw.

4 komentarze:

  1. Moim zdaniem bardzo często niedocenianym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa jest sprawnie i skrupulatnie prowadzona księgowość. Od tego zależy, czy wszystkie zobowiązania realizowane są w terminie i czy sprawy podatkowe załatwiane są jak należy, a co za tym idzie, nikt nie nałoży na naszą firmę kar za niedopatrzenia.
    Polecam accounting in Warsaw.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyczyną niepowodzenia danego przedsiębiorstwa na rynku może być jego rosnące zadłużenie. Aby uchronić się przed zaciąganiem kolejnych zobowiązań finansowych, przedsiębiorcy mogą skorzystać z efaktoringu. Opracowany przez NFG http://nfg.pl/ faktoring online pozwala właścicielom firm uwolnić szybko środki finansowe z faktur. Cały proces trwa zaledwie kilka minut i w całości odbywa się przez internet.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dodam jeszcze od siebie, że prowadzenie różnych analiz także jest konieczne jeśli chcemy by firma dobrze prosperowała. Można skorzystać z narzędzi, o których tutaj mowa https://astrafox.pl/data-science/ . To naprawdę ciekawy temat

    OdpowiedzUsuń